Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

50 tydzień życia dziecka

Obiegowa mądrość mówi, że dziecko powinno “podeptać” roczek, czyli w pierwsze urodziny przejść kawałek na własnych nogach bez niczyjego wsparcia. Faktycznie część rocznych maluchów potrafi już chodzić na tyle dobrze, aby to zrobić. Większość powinna umieć w tym okresie przejść krótki dystans po pokoju, trzymając się ściany lub mebli. Sporo dzieci zaczyna jednak samodzielne chodzenie później. Można je do tego zachęcać, ale nie powinno się tego etapu zanadto przyspieszać, ciągnąc szkraba za rękę i wykrzykując w jego stronę motywacyjne hasła. Kiedy dziecko poczuje się w swoim ciele na tyle pewnie, by ruszyć drogę, na pewno to zrobi.

 

Warto jednak zadbać o dobre pierwsze buty dla dziecka. O ile w domu  pierwsze kroki najlepiej stawia się na boso lub w antypoślizgowych skarpetach, musisz przygotowana, że ochota do wędrowania dopadnie Twojego zucha na spacerze i wtedy porządne obuwie  będzie nieocenionym wsparciem.

 

Eksploracja świata na siedząco i na czworaka wciąż jest jednak fascynująca. Szczególnie, kiedy dotrze się do zakamarków domu stanowiących istną skarbnicę wiedzy. Szafka z garnkami, skrzynka na buty czy torebka mamy to tylko niektóre z nich. Dla takich sytuacji dobrze nauczyć się takiej reakcji, która nie tłumi ciekawości świata młodego człowieka, a jednocześnie pokazuje mu, że szperanie po kątach powinno mieć swoje granice wyznaczane przez bezpieczeństwo dziecka. Zakładając, że z całą pewnością nie uda Ci się mieć ciekawskiego niemowlaka na oku przez 24 godziny na dobę, przenieś potencjalnie groźne przedmioty, tak, by znalazły się poza jego zasięgiem.

 

Tymczasem wykorzystuj takie okazje, by szukanie skarbów zamienić w inną zabawę - w sprzątanie pokoju. Twoje dziecko powinno już wykazywać chęć do współpracy przy ubieraniu czy myciu się, więc w temacie domowego porządku również warto już je angażować do pomocy.

12
51 tydzień życia dziecka

Łatwość siadania i utrzymywania stabilnej pozycji przez dłuższy czas, wraz z umiejętnością chwyta...

12
52 tydzień życia dziecka

Pewnie nie masz bladego pojęcia, kiedy to zleciało, jednak to prawda - już za parę dni Twoje dzi...

13
13 miesiąc życia dziecka

Przez pierwszy rok życia Twoje dziecko sporo urosło i mocno przybrało na wadze. Wciąż będzie go w...

14
14 miesiąc życia dziecka

Nadchodzi czas dbania o zdrowie. Jeśli trzymasz się wytycznych z kalendarza zalecanych szczepień,...

15
15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardz...

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...