Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

49 tydzień życia dziecka

Przez chwile wydawało Ci się, że Twoje dziecko jest już takie duże, samodzielne i tylko czekać, jak ruszy podbijać świat, a tu proszę - znowu lgnie do rodziców. I chce bawić się tylko z nimi, a obawia się obcych. Nie powinno to jednak wzbudzać Twojego niepokoju.  Wcześniej Maluch nie tyle był ufny i otwarty, co nie do końca różnicował ludzi, których spotykał, na bliskich i obcych. Dopiero teraz mu się ta sztuka udała - z widocznym skutkiem.

 

Zauważ też, że umysł dziecka codziennie chłonie nowe bodźce w takich ilościach jakich Ty doświadczasz jedynie podczas wycieczki do dalekiej Azji lub Afryki. Każda nowa postać w jego życiu to kolejny zestaw bodźców i w pewnym momencie może być ich już za dużo do przyswojenia za jednym razem, co niechybnie wywoła cień rozczarowania u przemiłej cioci czy zabawnego wujka. Wreszcie, koniec pierwszego roku jest czasem, gdy dziecko pojmuje, że jest niezależną jednostką i niekoniecznie musi ono czuć się z tym komfortowo. Może podejmować wysiłki “powrotu” do Ciebie i nie odstępować ani na krok.

 

Jednym ze sposobów zbudowania jego poczucia bezpieczeństwa jest wprowadzenie powtarzalnych, rutynowych elementów w planie dnia. Dziecko czuje się pewniej, kiedy jest w stanie przewidzieć, co wkrótce nastąpi. A trudno o lepszy codzienny rytuał od wspólnego obiadu. I tu dobra wiadomość. Twój maluch jest już na tyle duży, by zasiadać z mamą i tatą do rodzinnych posiłków (naturalnie na swoim krzesełku). Jego jadłospis już bowiem w większości przypomina dietę dorosłych, choć wciąż niektóre z potraw należy modyfikować pod niemowlaka - unikać obfitego przyprawiania dań i podawania ciężkostrawnych mięs czy grzybów.

 

To także zasługa zębów, których przybywa z każdym miesiącem. Średnio kończące rok niemowlę posiada ich już sześć, choć równie dobrze mieć cztery, albo już 10. Kalendarz ząbkowania zapisany jest w genach, warto więc, by rodzice dowiedzieli się, jak to wyglądało u nich samych. Łatwiej Wam będzie przygotować się na okresy obniżonego nastroju u dziecka. Za to, kiedy humory dopisują, spodziewaj się istnego teatru jednego aktora. Wystarczy że Maluch zorientuje się, że jego miny i gesty zdobywają uznanie licznych widzów, będzie chętnie popisywał się, pokazując, co już potrafi.

12
50 tydzień życia dziecka

Obiegowa mądrość mówi, że dziecko powinno “podeptać” roczek, czyli w pierwsze ...

12
51 tydzień życia dziecka

Łatwość siadania i utrzymywania stabilnej pozycji przez dłuższy czas, wraz z umiejętnością chwyta...

12
52 tydzień życia dziecka

Pewnie nie masz bladego pojęcia, kiedy to zleciało, jednak to prawda - już za parę dni Twoje dzi...

13
13 miesiąc życia dziecka

Przez pierwszy rok życia Twoje dziecko sporo urosło i mocno przybrało na wadze. Wciąż będzie go w...

14
14 miesiąc życia dziecka

Nadchodzi czas dbania o zdrowie. Jeśli trzymasz się wytycznych z kalendarza zalecanych szczepień,...

15
15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardz...

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...