Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardziej targają te dwie przeciwne do siebie siły. Z jednej strony chce być niezależny,. Sprzeciwia Ci się, nie zgadza na proponowane aktywności, ignoruje zakazy, a na spacerach coraz chętniej ucieka w siną dal. Czasami dziecko sprawia wrażenie, jakby chciało, by zostawić je w spokoju, bo samo świetnie sobie radzi.

 

Jednak już kilka chwil potem Twój maluch potrafi wpaść w rozpacz, bo wychodzisz do sklepu. Nie przemawiają do niego tłumaczenia, że to na krótko, ponieważ nie wykształciło się u niego jeszcze poczucie czasu. Rozłąkę odbiera jak porzucenie. Coraz bardziej bowiem zdaje sobie sprawę, że jesteś odrębną istotą i nie do końca jest to przyjemna wiedza.

 

To dobry czas, by zacząć dziecku stwarzać okazje do spotkań rówieśnikami. Na wspólne zabawy jest co prawda jeszcze za wcześnie. Możliwe nawet, że osoby w podobnym wieku nie będą nawzajem zafascynowane swoją obecnością. Mimo to, przebywając razem w jednym pomieszczeniu dzieci są świadome swojej obecności, oswajają się ze sobą i mimowolnie obserwują. To bardzo ułatwi im późniejsze spotkania w grupie rówieśników, gdy już będą na nie gotowe.

 

Warto też wspierać u dziecka wykształcanie się świadomości własnego ciała, która teraz ładnie idzie w parze z rozwojem mowy. Pomaga w tym proste ćwiczenie w nazywanie i wskazywanie części ciała. W krótkim czasie Twój odkrywca powinien opanować kilka najłatwiejszych terminów z dziedziny anatomii jak oko, ucho czy nos. Pamiętaj przy tej okazji, by oprzeć się silnej pokusie i nie robić z nich oczka, uszka i noska, a uczyć dziecko od razu poprawnej wymowy.

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...