Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

52 tydzień życia dziecka

Pewnie nie masz bladego pojęcia, kiedy to zleciało, jednak to prawda - już za parę dni Twoje dziecko skończy rok! Datę jego pierwszych urodzin masz już pewnie od dawna zakreśloną w kalendarzu wszystkimi kolorami tęczy. I słusznie, przyzwyczajaj się. Odtąd będzie to dla wszystkich domowników najhuczniej celebrowane święto w roku, porównywalne tylko z Bożym Narodzeniem.

 

Nawet jeśli przy pierwszej imprezie malec nie do końca pojmuje, o co tu właściwie chodzi, warto od początku wprowadzać urodzinowe rytuały. Niech w kulminacyjnym momencie jubilat dostanie swój torcik. Jeśli nie przygotowujesz go sama, tylko zlecasz to cukiernikowi, upewnij się, by nie znalazły się w nim składniki nieodpowiednie dla malucha. Pamiętaj też, że nawet ważniejsze od słodkiego smaku, jest wrażenie, jakie wywoła się pojawienie się na stole urodzinowego ciasta. Dopilnuj więc, by prezentowało się efektownie i wesoło. I nie zapomnij o świeczce do zdmuchnięcia! Miej na uwadze fakt, że dla małego człowieka z małymi płucami ta sztuka może okazać się zbyt trudna (a także, że zaskoczony nową sytuacją, nie będzie wiedział, co ma teraz zrobić). Dmuchanie warto ”trenować” już wcześniej np. na kuleczkach z papieru. Jednak problem ze zgaszenie urodzinowego płomienia dotyczy również jubilatów kolejnych roczników, dlatego bądź przygotowana na udzielenie dziecku odrobiny wsparcia. 

 

Podobnie ma się sprawa z prezentami. Chociaż roczny maluch nie rozumie jeszcze słowa “moje” i nie ma jeszcze ukształtowanego pojęcia własności, sytuacja, gdy w domu zjawiają się osoby nie widywane na co dzień i przynoszą kolorowe pudełka z zabawkami w środku,  będzie dla niego przyjemnym doświadczeniem. Zapewne w pierwszym odruchu chciałabyś zaprosić, na imprezę jak najwięcej przyjaciół, nie wydaje się to dobrym pomysłem.  Twoje dziecko, które rzadko ma kontakt z więcej niż kilkoma osobami w ciągu dnia może poczuć się przytłoczone takim tłumem. Ze względu na jego komfort malucha, jego pierwsze urodziny warto wyprawić we własnym domu, w którym czuje się pewnie, więc liczbę gości w naturalny sposób ograniczają wymiary Waszego mieszkania. Do preferencji dziecka najlepiej dopasować też  czas imprezy. Najlepiej, gdyby zaczęła się wkrótce po jego popołudniowej drzemce, kiedy jest wypoczęte i ma najlepeszy humor, a sama drzemka pozwoli na ostatnie przygotowania. Dobrze też, gdyby urodziny były raczej słodkim podwieczorkiem niż obiadem, w końcu to nie jedzenie jest na pierwszym planie tylko nasz jubilat.  

 

 

13
13 miesiąc życia dziecka

Przez pierwszy rok życia Twoje dziecko sporo urosło i mocno przybrało na wadze. Wciąż będzie go w...

14
14 miesiąc życia dziecka

Nadchodzi czas dbania o zdrowie. Jeśli trzymasz się wytycznych z kalendarza zalecanych szczepień,...

15
15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardz...

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...