Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

51 tydzień życia dziecka

Łatwość siadania i utrzymywania stabilnej pozycji przez dłuższy czas, wraz z umiejętnością chwytania przedmiotów daje jeden niezwykle pozytywny efekt - lista dostępnych zabaw znacznie się poszerza. Klocki, układanki i proste puzzle stają się ulubionymi zabawkami małego człowieka. Co więcej, dziecko można wreszcie zostawić na chwilę samo i wcale nie potrzebuje ono animatora do zabawy.

 

To naturalnie nie znaczy, że powinnaś przestać bawić się wspólnie z nim. Przeciwnie - dobrze, gdy równowagą dla samodzielnych zabaw “umysłowych” są wspólne zajęcia ruchowe. Turlanie do siebie piłki, łapanie balonika, czy pokonywanie toru przeszkód wyrabiają koordynację ruchową są niemniej rozwojowe. A taniec w rytm muzyki uczy kilku umiejętności naraz. Im lepsza jest koordynacja ruchowa dziecka, tym większą frajdę sprawia mu pląsanie w rytm muzyki, więc nawet jeśli jakiś czas temu nie przejawiało talentów w tym kierunku, warto spróbować ponownie.

 

Większa sprawność ruchowa powoduje też, że maluch znajduje przyjemność we wspinaniu się na domowe meble czy schody. Pamiętaj tylko, że na wiele przeszkód łatwiej jest wejść, niż z nich zejść z powrotem. Ciekawą zabawa może być też szukanie nie tyle siebie nawzajem, co ulubionych zabawek. Roczniak powinien być już w stanie odnaleźć swojego ulubionego pluszaka nawet nie widząc, jak zostaje ukryty.

 

Nie zdziw się jednak, gdy dziecko nagle straci ochotę do zabawy - okaże się że nie potrafi utrzymać koncentracji przez dłuższy czas, albo też zwyczajnie nie będzie miało na nią ochoty. Wprawdzie od końcówki pierwszego roku życia do legendarnego “buntu dwulatka” jeszcze szmat czasu, jednak już teraz mogą pojawić się pierwsze próby wybicia się na niezależność i sprzeciw wobec narzucania mu aktywności. Warto podchodzić do takich reakcji z wyrozumiałością, nie bagatelizując jednak emocji malucha, tak by od początku wiedział, że są one dla Ciebie ważne.

12
52 tydzień życia dziecka

Pewnie nie masz bladego pojęcia, kiedy to zleciało, jednak to prawda - już za parę dni Twoje dzi...

13
13 miesiąc życia dziecka

Przez pierwszy rok życia Twoje dziecko sporo urosło i mocno przybrało na wadze. Wciąż będzie go w...

14
14 miesiąc życia dziecka

Nadchodzi czas dbania o zdrowie. Jeśli trzymasz się wytycznych z kalendarza zalecanych szczepień,...

15
15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardz...

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...