Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstwie. Z jednej strony zauważysz, że sporą przyjemność sprawia Ci jest obserwowanie, jak wiele już potrafi Twój maluch. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu był prawie bezwładną lalką, a teraz wprost rozsadza go energia. Z drugiej strony, no właśnie, trudno znaleźć choć trochę czasu na takie obserwacje, bo Twój ósmy cud świata już gdzieś pędzi.

 

Półtorarocznego dziecka jest wszędzie jest pełno. Do przodu pcha je ciekawość. Poznaje zarówno siebie i swoje ciało, jak i pełen niespodzianek świat zewnętrzny. Umiejętnościom docierania w rozmaite zakamarki i wprawiania w ruch kolejnych sprzętów niekoniecznie towarzyszą refleksje co do bezpieczeństwa i możliwych konsekwencji. Wszystko ma być natychmiast. Nawet wyuczone całymi miesiącami chodzenie ustępuje nieraz bieganiu. Ciekawą nowością jaką być może niedługo zaobserwujesz u dziecka, będzie chodzenie... do tyłu. Niestety nie posiada no oczu z tyłu głowy, więc chronić go będą musiały Twoje.

 

Nadmiar energii dobrze jest przeznaczyć na spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Trudno o lepszy moment na zaszczepienie dziecku bakcyla aktywnego trybu życia. Przygotuj się też, że żywiołowości dziecka będziesz musiała nieraz postawić mocna tamę. Nie mogąc spełnić swoich zachcianek malec używa całego arsenału środków wyrazu, by zmienić swoje zdanie. Co ciebie będzie należała ocena, kiedy dać mu za wygraną, a kiedy postawić na swoim z całą stanowczością.

 

Pamiętaj jednak, że dla niemowlęcia liczy się tylko teraźniejszość. Nawet po najsilniejszym wybuchu złości po kilku minutach zapewne nie będzie już śladu. A poza swobodą, Twoje dziecko potrzebuje też uwagi i akceptacji. Otrzymać może przede wszystkim od ciebie.