Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pokazując “ojojoj” zdobyły naraz mnóstwo talentów. Przed Twoim skarbem otwiera się całe morze możliwości.

 

Na odkrycie czeka branża budowlana. Oto wystarczy bowiem kilkanaście drewnianych klocków i powstać z nich mogą domy, wieże, zamki, fabryki… Wbrew stereotypom  zapał do budowania z klocków pojawia się u obydwu płci, nie wszystkie dzieci jednak są do tej zabawy równie silnie zachęcane. Tylko od koordynacji ruchowej, cierpliwości i temperamentu zależy, jak okazałe konstrukcje powstaną. Ta ostania cecha jeśli występuje u Twojego dziecka obficie, może doprowadzić do tego, że ciekawszym doświadczeniem od budowania będzie dla niego burzenie. Nie należy jednak odwiedzić go od niszczenia tych i tak zresztą nietrwałych budowli. Pozwól, by to czasem dziecko ustaliło zasady gry.

 

Innym światem, do którego bram dociera właśnie maluch, jest sztuka. Jedną kredką wyrazić można tyle emocji! A co dopiero, gdy jest ich 12. Jeśli zaś kredki malują obraz zbyt wolno, to są jeszcze farby, którym przecież wcale nie trzeba posługiwać się pędzelkiem, wystarczą palce i dłonie. Nie próbuj doszukiwać się sensu i przesłanie w dziełach stworzonych   przez niemowlaka. Nie oceniaj też ich z dorosłej perspektywy np. według realności kolorów i kształtów. Na to jeszcze przyjdzie czas. Teraz pozwól dziecku swobodnie odkrywać właściwości barw.

 

Pobudzaj u dziecka zmysł dotyku. Zachęcaj je do zabawy w przesypywanie grochu, mąki czy kaszy. Sporą radość sprawi mu również przelewanie wody z jednego pojemnika do drugiego. Pod koniec trzeciego półrocza warto też zainspirować malucha do eksperymentów. Niech wspina się na schody, przechodzi tor przeszkód, pokazuje jak zachowują się zwierzęta. Zachęć dziecko też, by naśladować to, co Ty robisz. To często najskuteczniejsza metoda nauki nowych umiejętności. 

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...