Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnajdują się w raczkowaniu, że przed długie tygodnie i miesiące pozostają zwolennikami tej metody przemieszczania się. Jednak do tej pory zdecydowana większość niemowlaków zaakceptowała już tryb dwunożny jako odpowiedni dla siebie (jeśli Twoje dziecko wciąż tego nie zrobiło zasięgnij rady lekarza) i zajęta jest odkrywaniem jego rozmaitych odcieni.

 

Jednym z nich jest skakanie. Dzieciom, które same jeszcze nie odkryły , że takie “szaleństwa” są możliwe, warto pokazać , jaka to frajda. Szczególnie na miękkim materacu, albo trampolinie, kiedy bez konsekwencji wylądować można na plecach. Zadbaj tylko wcześniej, aby ”skocznia” nie znalazła się zbyt blisko mebli. Na nie Twoje dziecko prędzej czy później również trafi, gdy wciągnie je inny sport - bieganie. Pora więc pomyśleć o zabezpieczeniu ostrych kantów przed bliskim spotkaniem z niemowlakiem. Kolejna dyscyplina, które Twój maluch zacznie niebawem trenować to przeciąganie i popychanie przedmiotów (zabawka typu auto czy zwierzątko na kijku jest idealna na ten okres).

 

Do tych indywidualnych aktywności możesz śmiało dorzucić jedną wspólną - taniec. Działa on stymulująco na wielu płaszczyznach, a Tobie pozwala na moment wyjść z roli nauczyciela i mentora i oddać się swobodnej ekspresji. A jeśli do powyższej listy zabaw, uda Ci się jeszcze dołączyć sprzątanie, upieczesz kilka pieczeni na jednym ogniu.  

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...