Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

14 miesiąc życia dziecka

Nadchodzi czas dbania o zdrowie. Jeśli trzymasz się wytycznych z kalendarza zalecanych szczepień, to właśnie teraz Twoje dziecko czeka cała seria - przeciw odrze, śwince, różyczce.  Za parę miesięcy kolejna, a potem przerwa w wizytach u lekarza aż do bilansu dwulatka. Naturalnie pod warunkiem, że maluch nie złapie żadnej infekcji. Teraz, gdy wszystkiego musi dotknąć i polizać, a do tego coraz częściej samodzielnie je palcami i chętniej biega po podwórku, więc ryzyko jest nieco większe niż dotąd. Pamiętaj więc o higienie i wczesnym wyrobieniu nawyku mycia rąk przez posiłkiem.

 

Podobnym zdrowym odruchem, który warto wykształcać samego od początku jest mycie zębów po każdym posiłku. Jeśli do tej pory nie przykładałaś do tego szczególnej wagi, najwyższa pora, żebyś zaczęła. Lada dzień pojawiać się bowiem zęby trzonowe, więc dotyk miękkiej szczoteczki spełni też rolę masażu dla obolałych dziąseł. Kiedy już wszystkie ząbki będą na swoim miejscu, blender przestanie być Twoim ulubionym gadżetem, a jedzenie pod postacią papki stopniowo będzie ustępować pokarmom o stałej konsystencji. Tym bardziej należy dbać o nowe ząbki.

 

Większą sprawność jamy ustnej idzie ręka w rękę z rosnącymi możliwościami aparatu mowy. Do niewielkiego na razie repertuaru używanych słów dołączy jedno wielkiej sile rażenia - “nie”. Nie przestrasz się, jeśli w częstotliwości używania wskoczy na podium, a nawet na pierwsze miejsce, detronizując “mamę” i “tatę”. W tym wieku maluch uczy się sprzeciwiać i ta forma pokazywania własnej niezależności wydaje się sprawiać mu sporą satysfakcję, jednak do buntu na pełną skalę jeszcze daleko. Skoro dziecko jest chętne do mówienia idź za ciosem i ucz je nowych słówek. Pokazuj przedmioty i nazywaj je zachęcaj niemowlaka do wypowiadania słów na głos. Żywo reaguj na jego słowa, by widział, że mają swoją moc.

15
15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardz...

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...