Tydzień ciąży
Miesiąc życia dziecka

13 miesiąc życia dziecka

Przez pierwszy rok życia Twoje dziecko sporo urosło i mocno przybrało na wadze. Wciąż będzie go więcej i więcej z każdym tygodniem, ale od tej pory tempo wzrostu spadnie. Podobnie z umiejętnościami - nie będą pojawiać się skokowo, jak dotąd, maluch stopniowo będzie doskonalił te, które już posiada. Nie oznacza to je, że w życiu dziecka nic się nie dzieje.

 

Jeżeli Twój skarb robił jak dotąd spore postępy w chodzeniu po domu, teraz prawdopodobnie uzna, że chodzić można również w plenerze. Jazda w wózku nagle stanie się nudna, a maluch zacznie domagać się uwolnienia z szelek z pasów, które go krępują. Naturalnie pragnienie wolności nie idzie jeszcze w parze z odróżnianiem bezpiecznego chodnika od ruchliwej ulicy, więc jak na razie, uwalnianie z wózka powinno dziać się tylko w parku, na placu zabaw, w lesie czy na łące. Zauważysz zresztą, że choć w twoim maluchu drzemie mnóstwo energii, to młode nóżki wciąż jeszcze szybko się męczą i po krótkim czasie wózek prędko wraca do łask.

 

W tym czasie zwykle ustala się ostatecznie w miarę regularny rytm dnia malucha. W miejsce dwóch krótkich drzemek w ciągu dnia pojawia się jedna większa. Nieco ułatwi Ci to zarządzanie czasem, którego przecież nieustannie brakuje. Szczególnie przedsięwzięcia związane ze wspólnym opuszczaniem własnych czterech kątów w celu odwiedzin znajomych, zrobienia zakupów, czy na kontrolną wizytę u lekarza, staną się odczuwalnie prostsze.

 

Choć dieta dziecka również nie przechodzi w tym czasie wielkiej rewolucji, nieco zmienia się sposób jego żywienia. Coraz łatwiej przychodzi mu samodzielne jedzenie. To wszystko zasługa stopniowo poprawiającej się zręczności. W miarę jak Twoje dziecko częściej samo , a nie mniej jest karmione, zmienia się jego stosunek do spożywania posiłków. Z nudnej, rutynowej czynności staje się kolejną zabawą. Nie zepsuj tej frajdy i pozwól mu od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa , nawet jeśli prosto z posiłku będzie kwalifikować się do mycia.

14
14 miesiąc życia dziecka

Nadchodzi czas dbania o zdrowie. Jeśli trzymasz się wytycznych z kalendarza zalecanych szczepień,...

15
15 miesiąc życia dziecka

Czy można chcieć być blisko i daleko jednocześnie? Najwyraźniej tak. Twoim maleństwem coraz bardz...

16
16 miesiąc życia dziecka

Jedne dzieci wyrywają się do wstawania i chodzenia tak wcześnie jak się da. Inne tak dobrze odnaj...

17
17 miesiąc życia dziecka

Rączki, które jeszcze do niedawna potrafiły tylko klasnąć albo złapać za główkę pok...

18
18 miesiąc życia dziecka

Pod pewnymi względami ten czas można uznać za najbardziej wymagający wysiłku w całym rodzicielstw...